Uus tehing – HeadHunter Group müüs Baltikumi juhtiva tööportaalide ettevõtte CV Keskus OÜ

HeadHunter Group müüs Baltikumi juhtiva tööportaalide ettevõtte CV Keskus OÜ Šveitsi meediaettevõttele Ringier Axel Springer Media AG. CV Keskus OÜle  juhtivad tööportaalid cvkeskus.ee Eestis, cvmarket.lv Lätis ja cvmarket.lt Leedus. Headhunter Group on juhtiv tööportaalide ettevõtte Venemaal, Ukrainas, Valgevenes, Kasahstanis ning mitmes teises riigis. Headhunter Group väljus Baltikumi turult, et keskenduda oma põhiturgudele. CV Keskuse ostu järgselt sisenes Ringier Axel Springer Media Baltikumi turule esmakordselt.

 

CV Keskus OÜ on 2000. aastal Eestis loodud ettevõte. 2004. aastal laieneti ka Läti ja Leedu turule ning alates 2007. aastast oli omanikuks HeadHunter Group. Grupi tööportaale külastab täna igakuiselt üle 1,8 miljoni kasutaja. Igakuiselt avaldavad tööandjad enam kui 6000 uut tööpakkumist ja CV-de andmebaasis on tööandjatel ligipääs pea 1 miljonile aktiivsele CV-le.

 

Keystone’i poolt kuulusid tehingu meeskonda Tõnis Kons, Stansislav Gutkevitsh ja Martin Sillasoo.

 

Loe lähemalt tehingu pressiteatest.

Uus tehing: Maag Grupp ostis Tere laenunõuded

Keystone Advisers nõustas suurimat Eesti kapitalile kuuluvat toiduainetööstuse kontserni Maag Grupp AS Tere ja Terega seotud ettevõtete laenunõuete omandamisel Nordea ja DNB Pankadelt. Keystone’i poolt kuulusid tehingu meeskonda Tõnis Kons ja Henri Kaar.

 

Loe lähemalt tehingu pressiteatest:

 

Tere ASi suurimad võlausaldajad Nordea ja DNB müüsid oma nõuded Tere vastu ASile Maag Grupp

 

Maag Grupp ostis Nordea ja DNB Pangalt Tere ja Terega seotud äriühingute laenunõuded ning sai Tere suurimaks võlausaldajaks. Pangad väljusid tehinguga seotusest Terega. Nõuete müügi tulemusena ei omandanud Maag Grupp kontrolli Tere ASi üle, kuid plaanib pidada läbirääkimisi Tere omandamiseks ja esitada koondumisteate koondumisloa saamiseks.
„Tulenevalt oma eesmärkide saavutamisest, milleks oli ettevõttele laenatud raha tagasisaamine, väljuvad pangad Terega seotud keerulistest protsessidest,” ütles advokaadibüroo COBALT juhtivpartner, vandeadvokaat Jaanus Mody. „Pangad loodavad, et Terega seotud ebakindlus lõpeb peatselt ka teistele asjaosalistele rahuldavalt ning ettevõte jätkab tegevust edukamalt.”

 

„Mitu kuud kestnud läbirääkimised kandsid vilja, Maag Grupist on tehinguga saanud Tere suurim võlausaldaja,” ütles ASi Maag Grupp nõukogu esimees Roland Lepp. „Nõuete omandamisega ei saanud me kontrolli Tere ASi üle, kuid plaanime alustada läbirääkimisi Tere omandamiseks ja esitada seejärel koondumisteate koondumisloa saamiseks.“
“Eesti piimandussektoris on viimasel ajal olukord paremaks läinud,” märkis tehingut rahastanud Swedbanki ettevõtetepanganduse juht Heiki Raadik. „Esiteks on siinsed piimahinnad taas kord tõusule pööranud ja paistavad normaliseeruvat ning teiseks loob kõnealune tehing eeldused, et ASile Tere tekib hea sektoriteadmisega ja finantsiliselt tugev uus omanik. See kõik peaks positiivselt mõjuma nii piimatootjatele kui ka -tööstusele.“

 

Kõik vaidlused pankadega lõpetatakse.

 

DNB’d ja Nordead esindas protsessis Advokaadibüroo COBALT, Maag Gruppi nõustasid advokaadibüroo Ellex Raidla ja tehingunõustaja Keystone Advisers. Pooled on leppinud kokku, et ülejäänud tehingu asjaolud jäävad konfidentsiaalseteks.

 

Tere AS (www.tere.ee) kaubamärk loodi aastal 1996 ning see on laia tooteportfelliga müügi- ja tootmisettevõte, mis on tõusnud piimatöötlejast innovaatiliseks ettevõtteks. Tere AS peamisteks tegevusaladeks on toorpiima kokkuost, piimatoodete tootmine ja müük ning selle tootenimekirjas on kokku üle 150 kõrge kvaliteediga toote.

 

AS Maag Grupp (www.maag.ee) on 1996. aastal tegevust alustatud Eesti kapitalil põhinev ettevõte, millest on tänaseks välja kasvanud toiduainete tootmise ja müügiga tegelevate firmade grupp. AS Maag Grupp koondab ettevõtted Farmi Piimatööstus, Rannarootsi Lihatööstus, Pouttu, Avalon Foods, Maag Food, Gelid Food ja Nigula Piim.

Keystone M&A Watch – Balti turu 2015. aasta ühinemis- ja ülevõtmistehingute kokkuvõte

  • Balti M&A turu aktiivsus taastus 2015. aasta teises pooles
  • Enim tehinguid tehnoloogia ja ärikinnisvara sektorites
  • Balti ettevõtted on jätnud kasutamata võimaluse laieneda odava raha toel välisturgudele

Balti M&A turg pöördus aasta teisel poolel tõusule

Keystone Advisers avaldab täna oma iga-aastase Balti riikide ühinemis- ja ülevõtmistehingute (Mergers & Acquisitions) turu ülevaate Baltic M&A Watch. Kui 2014. aastat iseloomustas kvartalist-kvartalisse kandunud tehinguaktsiivsuse langus ning paljude ettevalmistatud tehingute katkestamine läbirääkimiste lõpufaasis, siis 2015. aasta tõi antud trendi muudatuse. Pärast aeglast aasta algust kosus tehingute turg alates teisest kvartalist ning aasta kokkuvõttes toimus Eesti, Läti ja Leedu ettevõtetega kokku 256 M&A ja rahastamistehingut.

Siiski toimus Balti riikides 2015. aastal 10,5% vähem tehinguid kui 2014. aastal. Keystone hindab, et tegelik tehinguaktiivsus oli suurem, kuna ülevaate koostamisel oleme võtnud arvesse üksnes seni avalikustatud tehinguid. 2015. aastal kasvas just väga väikeste tehingute (väärtus alla 1 miljoni euro) ning ärikinnisvaraga seotud tehingute arv ning sellised tehingud suletakse tihti ilma avaliku teadaandeta. Keystone on hetkel kogumas detailsemat infot toimunud tehingutest ning lähiajal avaldame ka täiendatud turuülevaate.

Eesti oli 110 tehinguga jätkuvalt kõige aktiivsem turg Balti piirkonnas, hõlmates 43% kõikide avalikustatud tehingute koguarvust. 34% tehingutest toimus mullu Leedus ning 23% Lätis. Samas on suuremad tehingud (v. a. ärikinnisvara segmendis) Eesti turult praktiliselt kadunud ning Balti riikide suurimate tehingute esirinda ükski Eestis toimunud tehing ei jõudnud. 2015. aastat ilmestas pikalt varjusurmas olnud Läti M&A turu tugev taastumine, kus vaatamata väiksele tehingute arvule sulgusid mitmed regiooni suuremad tehingud.

Capture

Piiriüleste tehingute arv jäi tagasihoidlikuks

Välisinvestorid olid 2015. aastal ostjatena seotud 60 tehinguga. See number on kasvanud eeskätt seoses tehnoloogia valdkonna riskikapitali ja kinnisvarainvestorite suurema huviga investeerida Balti varadesse. Riskikapitalistid on järjest suuremas mahus investeerimas potentsiaali omavatesse Balti idufirmadesse ning kinnisvarafondid on huvitatud stabiilset tootlust pakkuvast ärikinnisvarast. Võrreldes varasemate aastatega kasvas mullu ka strateegiliste investorite huvi regiooni ettevõtete omandamise vastu. Enamus ehk 72% välismaistest investoritest olid pärit Euroopast ning Põhjamaadest.

Välisomanikud olid Balti tehingutes müüjateks 37 tehingus. Kahe kolmandiku tehingute puhul olid müüjad Põhjamaade ettevõtted ning kõige enam, 12 korral müüsid Soome ettevõtted. Antud trend on kestnud juba aastaid ning on seletatav nii Soome majanduse raske seisu kui Balti turu väiksusega. Skandinaavia investorid on edukalt realiseerunud enne Balti riikide Euroopa Liiduga ühinemist soetatud varasid ning suunavad oma tähelepanu edaspidi rohkem suurtele ning kiirema kasvuga turgudele. Ostjateks on selliste tehingute puhul olnud enamasti kohalikul kapitalil põhinevad konkurendid ja üha enam ettevõtete kohalikud juhtkonnad läbi management buy-out tehingute.

Capture2

Balti ettevõtete poolt väljaspool regiooni tehtud tehingute arv ei ole kasvanud. Seda vaatamata tehingute finantseerimise võimaluste avardumisele ning Eesti, Läti ja Leedu ettevõtete strateegilisele vajadusele rahvusvahelistuda. Balti ettevõtted tegid 2015. aastal välisturgudel vaid 13 ülevõtmistehingut (12 tehingut 2014. aastal). Kõige märkimisväärsemateks olid Rootsi loomatoiduvalmistaja Lantmännen Doggy ülevõtmine Leedu investeerimisettevõtte NDX poolt, juhtiva Taani jäätisetöötja Premier Is ülevõtmine Läti piimatootja Food Union poolt ning 40% osaluse soetamine Taani logistikaettevõttes Thermo-Transit Leedu transpordiettevõtte Girteka poolt.

Enim tehinguid väikeste ettevõtete segmendis

Vastupidiselt globaalsetele M&A turutrendidele, kus ülisuured firmaostud ning globaalse mõjuga ühinemised vallutasid ajalehtede esikülgi, oli suurem osa Eesti, Läti ja Leedu tehingutest seotud väikeste ettevõttetega, (tehingud alla 5 miljoni euro). Meie hinnangul toimus 2015. aastal ainult 16 tehingut, mille maht oli üle 50 miljoni euro, mis on küll 6 võrra rohkem, kui 2014. aastal. Neist 11 tehingut toimus aasta teises pooles, mis võib anda märku, et suuremahulised tehingud on siiski turule naasmas.

70% tehingute raames vahetas omanikku kas kogu ettevõtte aktsiapakk või kontrollosalus. Finantseerimistehingud (kapitali kaasamine ja võlakirjade väljastamine, riskikapitali investeeringud ning sarnased tehingud) moodustasid kokku 17% tehingute koguarvust 2015. aastal.

Capture3

Mullune suurim M&A tehing Balti riikides oli oli TeliaSonera Leedu tütarfirmade Teo ja Omniteli ühinemine, mille käigus omandas Leedu suurim telefonioperaator Teo mobiilioperaatori Omniteli 220 miljoni euro eest. Mainitud tehing on järjekordne näide jätkuvast konsolideerumisest Balti telekomiturul, millele on oodata jätku ka alanud 2016. aastal. Ülejäänud esikolmiku tehingud olid:

  • Septembris omandas Euromin 199 miljoni euro eest 43,25% osaluse Läti transiidiettevõttes Ventspils Nafta;
  • Šveitisi investeerimisettevõte Partners Group ostis 163 miljoni euro eest Baltikumis ja Poolas paikneva ärikinnisvara portfelli.

Küps ärikinnisvara turg pakkus rohkelt tehinguid

2015. aastal oli jätkuvalt enim tehinguaktiivsust tehnoloogia-, meedia- ja telekomisektoris (edaspidi “TMT), kus toimus kokku 19% kõikidest tehingutest. Nagu me oma eelmises uudiskirjas arutlesime, oli TMT sektori edu suuresti seotud kasvava idufirmade buumiga ning telekomisektori konsolideerumisega (rohkema info saamiseks vaata meie eelmist uudiskirja siit). Lisaks Omniteli tehingule oli TMT sektori aasta suursündmuseks kauaoodatud Leedu ja Läti telekomifirma Bite müük investeerimisfirmale Providence Equity Partners, mis avalikustati jõululaupäeval.

2015. aasta tõusvaks täheks oli ärikinnisvarasektor, kus toimus 15% meie ülevaates kajastatud tehingutest. Eestis ja Lätis olid põhiliselt aktiivsed kohalikud ning SRÜ riikidest pärit jõukad erainvestorid (High Net Worth Individuals) ning kohalikud varahaldusettevõtted nagu näiteks Eften Capital ja Colonna. Eelmine aasta tähendas ka konkurentsi kasvu ärikinnisvara investorite seas– Balti turule investeerid mitmed rahvuvahelised fondid nagu Blackstone Real Estate Partners, Partners Group, Ameerika varahaldusettevõte LCN Capital Partners ja Prantsuse varahaldusettevõte Olympia Capital Group läbi oma Baltic Opportunities fondi. Sellest tulenevalt kasvas ka keskmise tehingu suurus kinnisvarasektoris märkimisväärselt.

Eften Capital tõusis aktiivseimaks kinnisvarainvestoriks Baltikumis, sulgedes kokku 5 tehingut koguväärtusega 110 miljonit eurot. Sealhulgas sisenes teisel poolaastal Eften esmakordselt Leedu turule 3 tehinguga. Kinnisvarasektor jääb ootuste kohaselt aktiivseks ka 2016. aastal. Lisaks juba mainitud fondihalduritele on teatanud uute fondide loomisest näiteks Lords LB, Synergy Finance, United Asset Management ja Novus Asset Management.

Muudest majandusharudest oli tehinguaktiivsus suurem tööstus- (13%), kaubandus- (11%) ja finantssektoris (9%). Eelduste kohaselt suureneb edaspidi tehinguaktiivsus kaubandus- ja finantssektoris seoses vajadusega suurema konsolideerumise järele ning idufirmade arenguga. Eeskätt finants- ja IT-sektoris tegutsevad ettevõtted valmistuvad rahvusvaheliseks laienemiseks, milleks on vaja kasutada ka firmaostude võimalusi.

Capture4

2016. aasta väljavaade

Keystone ootab käesolevalt aastalt Balti M&A turu jätkuvat taastumist ning seda mitmel põhjusel. Kulubaasi kiire kasv sunnib kohalikke ettevõtteid suurendama efektiivsust ning otsima uusi turge. Balti ettevõtted on tihti ülekapitaliseeritud ning omavad head ligipääsu kasvu finantseerimiseks laenukapitalile ajal, samas kui orgaanilise kasvu võimalused kohalikul turul jäävad üha piiratumaks. Balti M&A turg on endiselt väga kohalik, st välisettevõtete huvi Eesti, Läti ja Leedu ettevõtete vastu on kesine ning enamik tehinguid toimub kohalike ettevõtete vahel. Seetõttu on ettevõtete väärtushinnangud tihti madalamad, eriti võrdluses sarnaste tehingutega Skandinaavias ning Poolas.

2016. aasta M&A turgu iseloomustab jätkuv huvi TMT, ärikinnisvara-, kaubandus- ning tööstussektorite vastu. Oodata võib finantsinvestorite väljumist reast ettevõtetest, kuna erakapitali (private equity) investorid nagu näiteks BaltCap, East Capital Explorer, Enterprise Investors, NCH Capital on kaalumas väljumist mitmest oma varasemast investeeringust. Ärikinnisvara sektoril on potentsiaali kasvada rekordtasemelt veelgi kõrgemale seoses investorite huviga laiendada aktiivsust Tallinna turult üha rohkem ka Riiale ning Vilniusele.

Lisaks peaks hoogu juurde andma kauaoodatud Balti kapitalituru teke. Uued regulatsioonid Eestis võimaldavad pensionifondidel raha varasemast rohkem kohalikule turule paigutada. Üle pika aja on taas juttu uute ettevõtete noteerimisest Balti börsil ning oodata on ka suuremate Balti ettevõtete võlakirjade müüki. Olulist lisaaktiivsust tooks turule pikalt jutuks olnud plaan reorganiseerida Eesti riigiettevõtete juhtimist, mille käigus võib riik otsustada mõne ettevõtte erastamise või börsil noteerimise kasuks.

Euroopa erakapitalifondid ei ole Balti ettevõtetesse veel väga aktiivselt investeerinud. Lähiaastad peaksid tooma kaasa sellise huvi kasvu, kuna globaalselt on private equity sektoris investeerimisootel kõigi aegade rekordkogus raha ning samas on nn vanadelt turgudel üha raskem leida mõistliku hinnaga sobivaid investeerimiskohti. Eesti, Läti ja Leedu liigituvad aga rahvusvaheliste investorite jaoks järjekordseteks Ida-Euroopa riikideks koos sellest tulenevate hädadega. Samuti on private equity investeeringute kaasamiseks Balti ettevõtetel vaja tõsiselt mõelda oma ärimudeli rahvusvahelistamisele ning kaasata meeskonda välisturgude kogemusega tippjuhte.

Keystone Advisers – 13 tehingut 2015. aastal

Keystone Advisers nõustas mullu edukalt 13 M&A tehingut: kuus Rootsis, kolm Leedus ja Eestis ning üks Lätis.

Line1Line2Line3Line4

Laiaulatuslik tehingute nõustamise kogemus

Keystone Advisers pakub nõustamisteenuseid, mis on seotud ettevõtete omandamis-, ühinemis- ja ülevõtmistehingutega (M&A), kapitali kaasamisega ja erinevate finantseerimislahendustega. Keystone Advisers omab laiaulatuslikku tehingute nõustamise kogemust, mille hulka kuuluvad ka rahvusvahelised tehingud. Antud kogemus koos meie tugeva kontaktide võrgustiku ja teostusvõimega teeb meist suurepärase partneri nii kohalikele kui ka rahvusvahelistele klientidele. Meil on pikk kogemustepagas klientidega erinevatest tööstusharudest ja tehinguolukordadest. Alates ettevõtte asutamisest 2000. aastal oleme nõustanud üle 150 tehingu. Lisainfo saamiseks teenuste kohta võite pöörduda:

Tonis
TÕNIS
KONS

+3725015640
Send Email

 

Keystone Baltic M&A Watch – 2015 esimese poolaasta ülevaade

  • 121 M&A (ühinemiste & ülevõtmiste) tehingut Balti riikides (Jaanuar-Juuni 2015)
  • 19% kõikidest tehingutest TMT (Tehnoloogia, Meedia ja Telekommunikatsioon) sektoris
  • Parem juurdepääs rahastamisallikatele võimaldab Balti ettevõtetel laieneda uutele turgudele

Turg püsib aktiivsena

Pärast märkimisväärset kasvu 2014. aastal näitas M&A tehingute arv 2015. aasta esimeses pooles kahanemist, kuid sellegipoolest püsib turg aktiivsena. Keystone Baltic M&A Watch andmetel toimus 2015. aasta esimese kuue kuuga Eestis, Lätis ja Leedus kokku 121 M&A tehingut, samas kui 2014. aasta samal ajal oli tehinguid kokku 161.

Enim tehinguid toimus Eesti ettevõtetega, 36% kõikidest tehingutest. Leedus sulgus 27% ja Lätis 21% Balti tehingutest ning 16% juhtudel olid Balti ettevõtted seotud kolmandates riikides toimunud tehinguga (näiteks tegid Balti ettevõtted firmaoste väljaspool või hõlmas mõnes muus riigis sulgunud tehing Balti tütarettevõtteid). Keystone’i hinnangul oli turul aktiivsus suurim micro-cap ehk väga väikeste tehingute segmendis, kus tehinguväärtus jäi alla 5 miljoni euro ning domineerisid riigi-sisesed tehingud.

Suurematest tehingutest väärivad mainimist järgnevad:

  • Šveitsi varahaldusettevõte Partners Group omandas veebruaris 163 miljonit eurot väärt ärikinnivara portfelli Baltikumis ning Poolas;
  • Eesti metsandus- ja biokütuste kontsern Graanul Invest ostis mais 104 miljoni euro eest Läti suurima pelletitootja SIA Latgran, mis kasvatas Graanuli Euroopa juhtivaks pelletitootjaks.

Tehinguaktiivsus suurim tehnoloogiasektoris

2015. aasta esimene poolaasta kinnitas mulluste tehingutrendide jätkumist. Enim aktiivsust oli tehnoloogia, meedia ning telekommunikatsiooni (TMT) valdkonnas, kus sulgus iga viies Balti M&A tehing.

Kõige olulisemad TMT sektori tehingud toimusid Leedus. Aprillis sõlmis Poola private equity firma MCI Management lepingu 51% osaluse omandamiseks Balti suurimas e-kaubandusettevõttes Pigu.lt. Tehingu hinda pooled ei avaldanud. Balti ja Põhjmaade suurim IT-taristu ettevõte ATEA ostis samuti aprillis 100% pilve- ja IT-teenuseid pakkuvast Leedu ettevõttest Baltneta Komunikacijos. Tehingu hind oli 10,4 miljonit eurot, Baltneta Komunikacijosi käive oli 2014. aastal 7,2 miljonit eurot ning puhaskasum 600 tuhat eurot.

Tehnoloogiasektori idufirmade poolne kapitali kaasamise aktiivsus liigub samuti kasvutrendis. Balti piirkonna arenenud IT-taristu ning avatud ärikeskkond stimuleerivad idufirmade ökosüsteemi arengut, mistõttu toimub eeldatavasti aasta teises pooles veelgi sarnaseid tehinguid. Enim edukaid kapitali kaasamise tehinguid toimus Balti riikide võrdluses just Eestis. Juunis tõstis suure võimsusega energiaallikate tootja Skeleton Technologies B-roundis 9,8 miljonit eurot peamiselt Harju Elektrilt ja investeerimisfirmalt UP Invest. Samuti väärib mainimist Londonis tegutsev TransferWise, kellest sai pärast 58 miljoni dollari kaasamist riskikapitali firmalt Andreessen Horowitz esimene üle 1 miljardi dollarise turuväärtusega Balti idufirma.

Kasvu finantseerimise võimalused paranenud

Balti ettevõtete juurdepääs rahastamisallikatele on 2015. aastal oluliselt paranenud. Keystone’i eelmises uudiskirjas viitasime Balti private equity turu tekkele kolme uue kohaliku investeerimisfondi näol (BaltCapi uus fond, Livonia Partners ja BPM Capital) nings tänavu on näha just mezzanine-finantseeringu kaasamise populaarsuse kasvu Balti ettevõtete poolt. Aktiivseim investor oli Ida-Euroopa turgudele suunatud Mezzanine Management, mis viis lõpuni kaks tehingut (7 miljoni eurone investeering Leedu külmikute tootjasse Freor ning 23 miljoni eurone kapitalisüst Läti autoliisingu ettevõttesse Mogo Finance). Esimesel poolaastal oli ka veidi aktiivsust varjusurmas Balti börsil, kui kaks ettevõtet (Eesti joogitootja Linda Nektar ja Leedu matuseteenuseid pakkuv ettevõte K2 LT) noteerisid aktsiad Nasdaq First North nimekirjas.

Avardunud juurdepääs kapitalile – omakapitali ehk private equity investeeringud, allutatud laenu lahendused mezzanine’i ja võlakirjade näol ning traditsioonilised pangalaenud – peaks innustama Balti ettevõtjaid otsima võimalusi turu konsolideerimiseks, kolmandatesse riikidesse laienemiseks või MBO-tüüpi tehinguteks (juhtkonna poolne ettevõtte väljaost senistelt omanikelt). Balti turu väiksuse tõttu on ettevõtete kasvuvõimalused siin piiratud ning heaks alternatiivseks on laieneda uutele, juba väljakujunenud või arenevatele turgudele läbi ettevõtete ostmise. Private equity investori lisandumine omanikeringi aitab tugevdada nii ettevõtte kapitaliseeritust kui kaasata vajalikku kogemust ja kontakte rahvusvahelise laienemise juhtimiseks. Keystone eeldab samuti MBO-tehingute populaarsuse kasvu lähiaastatel. Eesti ettevõtted seisavad silmitsi põlvkonnavahetusega ning jätkuv välisinvestorite regioonist lahkumine pakub tegevjuhtidele unikaalseid võimalusi tugevate ja end juba sissetöötanud ettevõtete omandamiseks.

Keystone Advisers – poole aastaga 9 tehingut

Keystone Advisers on tänavu edukalt nõustanud 9 M&A tehingut: kolm tehingut Leedus ja Rootsis, kaks Eestis ning üks Lätis.



Laiaulatuslik tehingute nõustamise kogemus

Keystone Advisers pakub nõustamisteenuseid, mis on seotud omandamis-, ühinemis- ja ülevõtmistehingutega (M&A), kapitali kaasamisega ja erinevate finantseerimislahendustega. Keystone Advisers omab laiaulatuslikku tehingute nõustamise kogemust, mille hulka kuuluvad ka rahvusvahelised tehingud. Antud kogemus koos meie tugeva kontaktide võrgustiku ja teostusvõimega teeb meist suurepärase partneri nii kohalikele kui ka rahvusvahelistele klientidele. Meil on on ulatuslik kogemustepagas seoses klientidega erinevatest tööstusharudest ja ettevõtluse olukordadest. Alates ettevõtte asutamisest 2000. aastal oleme nõustanud üle 150 tehingu. Lisainfo saamiseks teenuste kohta võite pöörduda:

TÕNIS KONS

+3725015640
Saada Email

 

Uus tehing: Contimer OÜ, Eesti logistikaettevõte, väikeaktsionär ja üks asjtajatest müüs oma osaluse ettevõttes

Contimer OÜ üks asutajatest ja väikeaktsionäridest müüs oma osaluse ettevõttes

Müüja Ostja
Vähemusaktsionär Eraisikud

Juuni 2015 – Contimer OÜ üks asutajatest ja väikeaktsionäridest müüs oma osaluse ettevõttes. Contimer OÜ kuulub Eesti kolme juhtiva tollilaopidaja ning sega- ja kuivpuistveoste ekspediitorfirma hulka.

OÜ Contimer tegutseb aastast 1995 ja ettevõtte käive ulatus aastal 2013 15.2 miljoni euroni. Tehinguväärtus ei ole avalik. Keystone Advisers tegutses müüja eksklusiivse finantsnõustajana.

Lisainfo:

TÕNIS KONS

+372 501 5640
Saada Email

 

Keystone Baltic M&A Watch – 2015 H1 overview

Key insights

  • 121 M&A transactions in the Baltic states
  • TMT trails as most active industry sector with 20% of all the counted transactions
  • Improving access to variety of financing sources should encourage outbound M&A activity
  • Keystone has completed 6 transactions in the Baltics so far in 2015

The market remains active

After a considerable increase in 2014, the number of M&A transactions in the Baltic States has decreased in the first half of 2015, however, the market remained active. According to Keystone Baltic M&A Watch data, in H1 2015 there were 121 M&A transactions in the Baltic States, compared to 161 transactions in H1 2014.
According to the target company‘s geographic location, 36% of all transactions were in Estonia, 28% in Lithuania, 21% in Latvia and 15% in other countries (i.e. Baltic companies acquired entities abroad or Baltic companies were part of transaction covering several geographies). According to our estimates, two-thirds of the M&A activity appeared among the micro-caps, meaning transaction values under 5 million EUR and mostly domestic deals.
Among the largest transactions with disclosed values it’s worth mentioning:

  • In February Switzerland based investment management company Partners Group acquired 163 million EUR worth portfolio of commercial real estate in the Baltic states and Poland;
  • In May Estonian forestry and bioenergy group Graanul Invest acquired Latvian pellet manufacturer “SIA Latgran” for 104 million EUR in a flagship transaction that established Graanul Invest as the largest pellet producer in Europe.

Market situation encourages consolidation

In H1 2015 trends in the Baltic market remained similar as last year. Main activity was observed in technology, media and telecommunications (hereinafter- „TMT“) with every fifth deal happening in this sector.

both f

Source: Based on type of deal and industry of of a target, Jan-Jun 2015, Keystone Baltic M&A Watch

The most important transactions in TMT this year were the sale of controlling stake of Pigu.lt Group to MCI and acquisition of Baltnetos Komunikacijos by ATEA. In April, Polish private equity firm MCI signed agreement to acquire 51% shares of Pigu.lt, the largest e-commerce company in the Baltics. The deal value was not disclosed. Also in April, the leading regional IT infrastructure services provider ATEA acquired 100% ownership in cloud and IT outsourcing provider Baltnetos Komunikacijos for consideration of 10.4 million EUR.

After the announcement of Cgates acquisition by East Capital at the end of 2014, Lithuanian cable TV and internet companies have to look for new development opportunities. In late April, another major Lithuanian cable TV provider Init announced the acquisition of its local peer Dokeda. In the coming period the market can expect even more activity in TMT sector. According to Lithuanian communications regulatory authority data, currently there are 107 internet service providers in Lithuania. Therefore, there are plenty of consolidation opportunities in the market. The long-awaited Mid Europa Partners exit from Lithuanian and Latvian mobile operator Bite is expected to kick-off in late summer and should bring Baltic telecoms market consolidation opportunities to the attention of leading strategic and private equity investors across Europe.

Growth financing is steadily available

Capital raise activity in technology ventures sector remained active in H1 2015. Developed IT infrastructure and transparent business environment encourages development of the start-ups ecosystem, the reason why Baltics are likely to see similar transaction activity to continue in the second half of 2015. Estonia leads by the number of successful financing rounds. In June, Skeleton Technologies, the manufacturer of high-performance ultracapacitors completed Series B financing of 9.8 million EUR from a consortium led by Nasdaq OMX listed Harju Elekter Group and private investment firm UP Invest. It’s also worth mentioning that in January first Baltic start-up, London headquartered cash transfer platform TransferWise reached 1 billion USD valuation by raising 58 million USD from US based venture firm Andreessen Horowitz.
Access to variety of capital solutions, for years a bottleneck for growth oriented Baltic enterprises has further opened in 2015. In our last report we referred to the rise of Baltic private equity industry with three new locally managed funds entering to the market. H1 2015 has seen increasing activity in mezzanine financing segment, Mezzanine Management being most active investor in the Baltics with two completed transactions (7 million EUR investment to Lithuanian refrigeration equipment manufacturer Freor in February and 23 million EUR mezzanine facility provided to Latvian car financing firm Mogo Finance in June). H1 2015 presented also some activity in typically silent capital markets when two Baltic companies (Estonian beverage industry supplier Linda Nektar and Lithuanian funeral services company K2 LT) debuted on Nasdaq First North.
Availability of different capital solutions, from private equity to subordinated debt, bonds and traditional bank loans, and financial sponsors competing for quality assets should encourage Baltic entrepreneurs to actively pursue market consolidation, international expansion and MBO opportunities. Baltic countries are among the smallest in Europe and many Baltic companies struggle to find domestic sources for further growth, therefore we see increasing need for well performing businesses to seek for acquisitive growth abroad. Bringing on board private equity firm could provide both financial strength as well as necessary experience in executing international roll-out. Management Buy-Out (MBO) type of transactions should also see increase in coming years as Baltic companies are facing generation switch and continuous departure of international corporates from the region provide unique opportunities for management teams to gain ownership stakes in strong companies.

Keystone Advisers deal count – 9 transactions in 2015

Year to date 2015 we have successfully completed 9 M&A deals: three in Lithuania and Sweden each, two in Estonia and one in Latvia.

w r1 v4
w r2
w r3

CFI Group leads CEE mid-market advisory tables by deal value

Keystone is a part of Corporate Finance International, a select group of investment banks with established cross-border capabilities and focus on middle market transactions, with an average deal size approximately EUR 10 million to EUR 200 million. Founded in 2006 to deliver best-in-class cross-border M&A services to the middle market, CFI delivers more than a decade of international collaboration among its members, including the successful delivery of over 300 cross-border deals with an aggregate EUR 19 billion of deal value since 2000.

In the first half of 2015, members of CFI Group have completed 7 deals in Eastern Europe (CEE region), ranked third by the number of deals among mid-market financial advisers (up to $500m). In Europe CFI ranked 10th among mid-market financial advisers with 31 transactions during the first half of the year.

CFI web2

Eastern Europe involvement Mid-Market Rankings, Source: Thompson Reuters

 

For more information please contact Mr Karolis Rūkas:

KAROLIS RŪKAS

+37052487677
Send Email

Uus tehing: Kyocera Unimerco ostis Leedu töötstusettevõtte Garsdalo Medienos Technologija.

Kyocera Unimerco ostis Leedu ettevõtte Garsdalo Medienos Technologija, spetsialiseerunud tööriistade ja masinate pakkuja puidutööstustele

Müüja Ostja
Eraisik

Kyocera Group tütarettevõte, mis vastutab tööstuslike lõikevahendite tootmise ja müügi eest, Kyocera Unimerco A/S on sõlminud lepingu omandamaks 100% osalust ettevõttes UAB Garsdalo Medienos Technologija (edaspidi „Garsdalo“), Leedus baseeruva ettevõtte, mis on spetsialiseerunud puidutööstustele mõeldud tööriistade ja masinate tootmisele ja turustamisele. Läbi antud ettevõtte ostu loodab Kyocera Unimerco tugevdada oma positsiooni puidutööstussektori tööriistade äris, mis hetkel on keskendunud Põhja-Euroopale.

1998. aastal Leedus asutatud Garsdalo spetsialiseerub Polükristalliliste teemant (PCD) tööriistade valmistamisele, pakkudes lisaks ka teritamisteenust ning tööriistade ja seadmete tarnet. Ettevõte annab tööd 42 inimesele ja omab Vilniuse lähedal tipptehnoloogilist tootmistehast. Garsdalo ekspordib oma tooteid rohkem kui kümnesse riiki Euroopas.

„Meil on hea meel, et oleme jõudnud kokkuleppele ühe oma pikaajalise partneriga – oleme teinud Kyocera Unimerco’ga koostööd alates ettevõtte asutamisest aastal 1998. Olles suure grupi osa tagab Garsdalo edasise arengu olles juhtiv tööriistade pakkuja puidutööstustele regioonis ning lisaks loob uusi võimalusi meie klientidele“ ütles Ole Garsdal, Garsdalo tegevjuht ja asutaja.

Tegemist on Kyocera Unimerco esimese ostutehinguga Ida-Euroopas. Tehingu sulgeti 25. aprill 2015. Tehinguväärtus ei ole avalik.

Keystone Advisers tegutses müüja eksklusiivse finantsnõustajana. Müüja juriidiline nõustaja oli Glimstedt. Kyocera Unimerco nõustajateks olid KPMG, Plesner and LAWIN.

Kyocera Unimerco Grupist

Kyocera Unimerco A/S on rahvusvaheline tootmis-, edasimüügi- ja teenusettevõte. Ettevõte koosneb  tööriistade divisjonist (Kyocera Unimerco Tooling) ja kinnitusvahendite divisjonist (Kyocera Unimerco Fastening). Grupp asutati Taanis 1964. aastal Unimerco nime all. Aastal 2011 omandas ettevõtte Kyocera Groupi Saksamaal baseeruv allüksus Kyocera Fineceramics GmbH.

Kyocera Corporation (NYSE:KYO) (TOKYO:6971), Kyocera Groupi emaettevõte alustas 1959. aastal keraamika tootjana. Kombineerides oma tooteid metalliga ning lisades juurde tehnoloogia, on Kyocera tõusnud juhtivaks elektrooniliste komponentide tootjaks mitmes valdkonnas, sealhulgas printerite, koopiamasinate, päikesepaneelide, telefonide, pooljuhtide, lõikeseadmete ja tööstusliku keraamika valdkondades. Finantsaastastal, mis lõppes 31. märtsil 2014 aastal, oli ettevõtte käibe 1.45 triljonit jeeni (umbes 14.1 miljardit dollarit). Lisaks on Kyocera Thomson Reutersi „Top 100 globaalse innovaatori“ nimekirjas ning asub 531. kohal Forbes’i 2000 kõige suurema börsiettevõtte hulgas.

Lisainfo:

Karolis1
KAROLIS RŪKAS

+37052487677
Saada Email

 

New Transaction: Sale of Garsdalo Medienos Technologija

Garsdalo Medienos Technologija, specialized tools and equipment provider for the woodworking industry, is acquired by Kyocera Unimerco

 

Seller Buyer
Private individual

Kyocera Group’s subsidiary in charge of manufacturing and sales of industrial cutting tools, Kyocera Unimerco A/S has entered into agreement to acquire 100% shares in UAB Garsdalo Medienos Technologija (hereinafter – “Garsdalo”), a Lithuania-based company specializing in production and distribution of tools and equipment for the woodworking industry. Through this acquisition, Kyocera Unimerco aims to strengthen its woodworking tool business currently centered in Northern Europe.

Founded in 1998 in Lithuania, Garsdalo specializes in production of polycrystalline diamond (PCD) tools, providing re-sharpening services and distributing tools and equipment for the woodworking industry. The 42 people company has a state of the art production plant in Vilnius and is exporting tools to more than 10 countries in Europe.

“I am glad that we have reached an agreement with our long-term partner – we have been working with Kyocera Unimerco since the foundation of the company in 1998. Being a part of the larger group now means further development of Garsdalo as a leading woodworking tool supplier in the region as well as new opportunities for our customers”, says Ole Garsdal, founder and CEO of Garsdalo.

According to Anders Hegaard, Group Vice President at Kyocera Unimerco, “We are happy to welcome Garsdalo into our group. This acquisition will allow us to create synergies by expanding sales channels in Central and Eastern Europe and strengthening our product line-up”.

This is Kyocera Unimerco’s first acquisition in Eastern Europe. The transaction was completed on 27 April 2015. Transaction value is not disclosed.

Keystone Advisers acted as the exclusive financial advisor to the Seller. Seller’s legal advisor was Glimstedt. Kyocera Unimerco was advised by KPMG, Plesner and LAWIN.

About Kyocera Unimerco group

Kyocera Unimerco A/S is an international manufacturer, distributor and service company. The company comprises a tooling division (Kyocera Unimerco Tooling) and a fastening division (Kyocera Unimerco Fastening). The group was founded in Denmark in 1964 under the name Unimerco. In 2011, all activities were acquired by Kyocera Group’s Germany-based subsidiary Kyocera Fineceramics GmbH.

Kyocera Corporation (NYSE:KYO) (TOKYO:6971), the parent and global headquarters of the Kyocera Group, was founded in 1959 as a producer of fine ceramics. By combining these engineered materials with metals and integrating them with other technologies, Kyocera has become a leading supplier of electronic components, printers, copiers, solar power generating systems, mobile phones, semiconductor packages, cutting tools and industrial ceramics. During the year ended March 31, 2014, the company’s net sales totalled 1.45 trillion yen (approx. USD14.1 billion). Kyocera appears on the latest listing of the “Top 100 Global Innovators” by Thomson Reuters, and is ranked #531 on Forbes magazine’s current “Global 2000” listing of the world’s largest publicly traded companies.

For additional information please contact:

KAROLIS RŪKAS

+37052487677
Send Email

 

 

Naujas sandoris: UAB Garsdalo Medienos Technologija pardavimas

Kyocera Unimerco įsigijo UAB Garsdalo Medienos Technologija, įrankių ir įrangos medienos pramonei tiekėją

Pardavėjas Pirkėjas
Fizinis asmuo

Japonijos Kyocera Group dukterinė bendrovė Kyocera Unimerco A/S, gaminanti bei parduodanti pramoninius pjovimo įrankius, įsigijo 100% UAB Garsdalo Medienos Technologija (toliau – „Garsdalo“), specializuotos įrankių medienos pramonei gamintojos ir tiekėjos, akcijų. Šiuo įsigijimu Kyocera Unimerco siekia sustiprinti įrankių verslą, kuris iki šiol buvo sutelktas Šiaurės Europoje.

1998 m. įkurta Garsdalo gamina polikristalinio deimanto (PKD) įrankius, teikia galandinimo paslaugas ir prekiauja medžio apdirbimo įranga bei įrankiais. Bendrovės biuras ir moderni gamykla yra įsikūrę Vilniuje, kur šiuo metu dirba 42 darbuotojai. Garsdalo savo gaminius eksportuoja į daugiau nei 10 Europos šalių.

„Su Kyocera Unimerco bendradarbiaujame nuo mūsų įmonės įkūrimo 1998 metais. Prisijungimas prie didelės grupės reiškia tolimesnį Garsdalo vystymąsi ir pirmaujančio medžio apdirbimo įrankių tiekėjo regione pozicijos stiprinimą. Taip pat galėsime pateikti naujų galimybių savo klientams“, – sakė Garsdalo įkūrėjas ir vadovas Ole Garsdal.

„Džiaugiamės galėdami pasveikinti Garsdalo prisijungus prie mūsų grupės. Šis sandoris padės mums sukurti sinergijų plečiant pardavimų tinklą Centrinėje ir Rytų Europoje bei sustiprins mūsų siūlomų produktų asortimentą“, – teigia Kyocera Unimerco viceprezidentas Anders Hegaard.

Tai yra pirmasis Kyocera Unimerco įsigijimas Rytų Europoje. Sandoris užbaigtas balandžio 27 d. Sandorio vertė neatskleidžiama.

Sandoryje pardavėjui atstovavo Keystone Advisers ir Glimstedt. Pirkėjams atstovavo KPMG, Plesner ir LAWIN.

Apie Kyocera Unimerco

Kyocera Unimerco A/S yra tarptautinė gamybos, prekybos ir aptarnavimo įmonė, įkurta Danijoje 1964 metais. Bendrovę sudaro įrankių (Kyocera Unimerco Tooling) ir tvirtinimo (Kyocera Unimerco Fastening) padaliniai. 2011 metais visą bendrovės verslą perėmė Kyocera Group dukterinė įmonė Kyocera Fineceramics GmbH.

Kyocera Corporation, kontroliuojančioji Kyocera Group bendrovė, veiklą pradėjo 1959 metais kaip smulkių keramikos komponentų gamintoja. Šiuo metu Kyocera Group yra globali elektronikos komponentų, spausdintuvų, kopijavimo aparatų, saulės elektrą generuojančių sistemų, mobiliųjų telefonų, puslaidininkių, pjovimo įrankių ir pramoninės keramikos tiekėjų. 2014 m. grupės pajamos sudarė 1.45 trilijonų jenų (apie 13 mlrd. EUR). Kyocera Group patenką į Thomson Reuters sudarytą inovatyviausių įmonių sąrašą „Top 100 Global Innovators“, o Forbes žurnalo paruoštame didžiausių pasaulio akcijų biržose kotiruojamu bendrovių sąraše „Global 2000“ užima 531 vietą.

Daugiau informacijos gali pateikti:

KAROLIS RŪKAS

+37052487677
Send Email

 

Uus tehing: Atea Baltic omandas Leedu IT teenuste pakkuja Baltnetos Kommunikacijos

Atea Baltic omandas 100% Leedu pilve- ja IT-teenuste pakkujast Baltnetos Komunikacijos

 

Müüja Ostja
Perekond Kazickas ja ettevõtte juhtkond

Norra IT-grupi Atea ASA tütarfirma Atea Baltic omandas Leedu juhtiva pilve- ning IT-teenuste pakkuja Baltnetos Komunikacijos. Baltnetos Komunikacijos asutati 1996.aastal ning pakub andmekeskuse-, pilve-, interneti-, VoIP ning IT-hooldusteenuseid. Ettevõtte peakontor asub Vilniuses. Baltnetos Komunikacijoses töötab umbes 120 töötajat. Ettevõtte netokäive 2014. aastal oli 7,2 mln EUR ja tegevuskasum (EBITDA) 1,9 mln EUR.

Atea ASA on üks juhtivaid IT-teenuste pakkujaid Skandinaavias ja Baltikumis. Atea Balticus töötab üle 500 inimese ning ettevõtte netokäive 2014. aastal oli 94,7 mln EUR. Viimastel aastatel on Atea omandanud Baltikumis viis ettevõtet IT-sektoris lisaks Baltnetos Komunikacijose omandamisele.

Tehing kinnitati 9. aprillil 2015. Poolte kokkuleppel on ettevõtte väärtus 10,4 mln EUR. Keystone Advisers nõustas Atea Baltic omanikke ostuprotsessis.

KAROLIS RŪKAS

+37052487677
Send Email